Servikal Spondilotik Miyelopati ve OPLL

Servikal spondilotik miyelopati; boyunda disk herniasyonlarına, dejeneratif dar kanala ve OPLL dediğimiz boyun omurgasında yer alan posterior longitudinal ligaman kalsifikasyonuna bağlı boyun omuriliğindeki yaralanma sonucu görülen bir durumdur. Genellikle 50 yaş sonrası görülür.

Boyundaki omuriliğin yaralanmasına bağlı ellerde uyuşma, kollarda ve bacaklarda güçsüzlük, dengesizlik ve ileri durumlarda tekerlekli sandalyeye bağımlı durumlar görülebilmektedir.

Yanda radyolojik incelemeleri görülen 55 yaşındaki hastamızda OPLL ve buna bağlı boyun omurilik kanalının ileri derecede daraldığı ve beraberinde omurilikte miyelopati (yaralanma) görülmektedir.

Hastamızın sağ kolunda ve bacağında kuvvet kaybı, ellerde uyuşma ve yürüme güçlüğü şikayetleri vardı. Cerrahi tedavi olarak boyunun arka tarafından yaklaşılarak omurilik üzerindeki baskı kaldırılmış (posterior dekompresyon) ve stabilizasyon ile beraber füzyon uygulanarak omurga desteklenmiştir. Ameliyat sonrası hastanın kliniğinde hızlı bir şekilde iyileşme gözlenmiştir.