Omurilik tümörü

35 yaşında erkek hastamız son bir ay içinde başlayan sırt ve bel ağrısı şikayetiyle birlikte sol bacak ağırlıklı her iki bacakta güç kaybı ve yürüme güçlüğü nedeniyle tarafımıza başvurdu.

Hastamızın istenen MR incelemesinde sırt bölgesinde yer alan 3-4 omur düzeyini tutan ve omuriliği baskı altına almış bir kitle görüldü. Yandaki MR görüntülerinde normal omurilik ve tümör kitlesi görülmektedir.

Zaman kaybedilmeden planlanarak hasta ameliyata alındı. Nöromonitör eşliğinde ve mikrocerrahi teknikler uygulanarak tümör dokusu tamamen çıkarıldı.

Hastaya laminoplasti uygulanarak omurga bütünlüğü korundu. Yandaki ameliyat sonrası tomografi görüntülerinde yapılmış olan laminoplasti işlemi görülmektedir.

Hastamız ameliyat sonrası hızlı bir şekilde iyileşme sürecine girerek sağlıklı bir şekilde taburcu edildi. Nadir görülmekle beraber sırt ve bel ağrılarında omurilik tümörünün olabileceği akla gelmeli ve ilgili uzmanlara mutlaka muayene olunmalıdır. Bu hastamızda tümör dokusunun patolojisi iyi huylu bir tümör olan ve sinir kılıfından kaynaklanan schwannoma olarak gelmiştir.